Open Data Framework for the Baltic Sea Drainage Basin
SEMINARIUM: Satelitarny monitoring środowiska 21.03.2024 on-line.
Głównym celem proponowanego działania jest wspieranie rozwoju innowacyjnych usług na rzecz zrównoważonego zarządzania w zlewni Morza Bałtyckiego. Innowacja powinna mieć na celu zarówno rozwój oprogramowania typu open source, aby zaspokoić potrzeby agencji rządowych, jak również promować wykorzystanie danych programu Copernicus w aplikacjach biznesowych. Do użytkowników należą agencje rządowe, które wciąż nie wykorzystują danych programu Copernicus, a także inne podmioty w sektorach leśnictwa, rolnictwa i rybołówstwa. Istnieje również bezpośrednie powiązanie z pracą i obowiązkami HELCOM (Komisja ds. Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku – Komisja Helsińska) i OSPAR (Konwencja z Oslo i Paryża) w zakresie monitorowania i ochrony Morza Bałtyckiego i północno-wschodniego Atlantyku. Dzięki współpracy z powyższymi zainteresowanymi stronami i zrzeszaniu ich, działanie pozwoli na szersze wykorzystanie danych programu Copernicus w celu wspierania zdrowego środowiska morskiego.
- Tartu Observatory (TO), EE
- Finnish Meteorological Institute (FMI), FI
- Space Research Centre of the Polish Academy of Sciences (CBK PAN), PL
- Institute of Geodesy and Cartography (IGiK), PL
- Swedish National Space Agency (SNSA), SE
Instytut Geodezji i Kartografii (IGIK) przeprowadzi monitorowanie warunków hydrologicznych i częstotliwości występowania suszy oraz zmienności wilgotności gleby. Ponadto zorganizowane zostaną spotkania z użytkownikami celem przedstawienia korzyści z zastosowań danych Copernicus. Zostanie stworzona wspólna i otwarta platforma współpracy oraz wspólny portal internetowy do udostępniania metod, algorytmów i analiz.
IGiK wykorzysta dane Sentinel do monitoringu wilgotności gleby i mapowania częstotliwości suszy. Modele wykrywania suszy zastosowane na całym obszarze graniczącym z Bałtykiem zostaną przetestowane i poddane walidacji. W celu monitorowania zmian w produkcji roślinnej i leśnictwie w zlewni zostaną wyprodukowane serie czasowe oparte na Sentinel -1 i -2 dla rolnictwa. Szacowana susza oparta na danych EO, zmiany w strefach przybrzeżnych, produkcja roślinna itp. zostaną przeanalizowane i wdrożona zostanie wspólna platforma udostępniania metod i algorytmów.
IGiK zorganizuje wspólnie z Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) ogólnopolskie konsultacje dla instytucji badawczych, organów rządowych, agencji i sektora prywatnego w rolnictwie i rybołówstwie oraz energetyce odnawialnej. Instytucje będą pochodzić z obszarów centralnych i przybrzeżnych. Stworzy to możliwość omówienia wykorzystania danych Copernicus dla specyficznych warunków regionu Morza Bałtyckiego oraz ułatwi zastosowanie programu Copernicus w zakresie monitorowania zmian krajobrazu i modelowania zrzutów azotanów z gruntów rolnych do Morza Bałtyckiego.
Więcej informacji o projekcie na stronie Programu Copernicus .